زمان جاری : دوشنبه 28 خرداد 1403 - 1:23 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

تعداد بازدید 1164
نویسنده پیام
safooraa232
آنلاین

ارسال‌ها : 2
عضویت: 17 /4 /1399
بهترین وکیل دیه
دیه و ارش چیست ؟
مطابق تعریف وکیل دیه در اصفهان ، دیه در لغت به معنای راندن و رد کردن است و به اصطلاح مالی است که در صورت وقوع جنایت باید ادا شود و به آن خون بها و دیه مقدر نیز گفته می شود . برخی فقهای امامیه در تعریف دیه گفته اند : دیه مالی است که به سبب جنایت برنفس یا عضو انسان واجب می گردد . دیه در قانون مجازات اسلامی ، مال مشخصی است که شرع مقدس به دلیل جنایات غیر عمدی بر نفس ، عضو یا منفعت ، یا جنایات عمدی در صورتی که قصاص ندارد مقرر شده است .
تعریف ارش
ارش ، همان دیه غیر مشخص است که میزان آن در شرع مشخص نشده است و دادگاه به نسبت نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده ، با در نظر گرفتن دیه مقدرو با جلب نظر کارشناس میزان آن را مشخص می کند . به تعبیری در جنایات مادون نفس چنانچه برای تلف عضو یا نقض و صدمه ای که برآن وارد آمده است دیه ای مقدر نشده باشد ، ارش گفته می شود .
تفاوت دیه و ارش
دیه و ارش اگرچه هر دو جبران مالی جنایت است اما از لحاظ مختلف با یکدیگر متفاوت است .
۱٫از جهت کمیت
مقدار دیه از طرف قانون گذار مشخص می شود ولی مقدار ارش مشخص نیست و تعیین آن با استفاده از نظر کارشناس ، با قاضی است .
۲٫از جهت کیفیت
جنس دیه محدود به انواعی است که به وسیله قانون گذار معین شده است. در حالی که ارش به موارد مذکور منحصر نبوده و قاضی ، جانی را را به پرداخت میزان معینی از مال محکوم می نماید ، بدون اینکه که بزهکار در انتخاب آن مخیر گذاشته شود .
۳٫از جهت مهلت پرداخت
زمان پرداخت دیه در جنایات عمدی یکسال ، شبه عمد دوسال و خطایی محض سه سال پیش بینی شده است . اما ضمان ارش حال بوده و برای پرداخت آن مهلتی مقرر نشده است .
نوع و مقدار دیه
در حقوق اسلامی مقدار دیه از طرف قانون گذار دقیقاً مشخص شده است و از کمترین جنایات تا قتل را شامل می شود . دیه نفس که دیه کامل است ، در همه ی جنایات عمدی و غیر عمدی یکسان است .
دیه قتل مرد مسلمان یکی از موارد زیر است که قاتل در انتخاب آن مخیر است و تلفیق آن ممکن نیست :
۱٫ صد شتر سالم و بدون عیب که خیلی هم لاغر نباشد .
۲٫ دویست گاو سالم و بدون عیب که خیلی هم لاغر نباشد .
۳٫ هزار گوسفند سالم و بدون عیب که خیلی هم لاغر نباشند .
۴٫ دویست دست لباس سالم که از حله های یمن باشد.
۵٫ هزار دینار مسکوک سالم و غیر مغشوش که هر دینار یک مثقال شرعی طلا به وزن ۱۸ نخود باشد.
۶٫ ده هزار درهم مسکوک سالم و غیر مغشوش که هر درهم به وزن ۶/۱۲نخود نقره می باشد .
موسسه حامد امیری وکیل اصفهان همواره آماده پاسخگویی به شما عزیزان به صورت حضوری ، غیرحضوری و آنلاین می باشد. همین حالا درخواست مشاوره خود را ثبت نمایید.
دیه قتل زن مسلمان خواه عمدی باشد ،خواه غیر عمدی نصف دیه مرد مسلمان است که اتخاذ این سیاست در واقع به حمایت از زنان و کودکان بازمانده بازگشت دارد . زیرا اگرچه از طرفی ،کسی که زنی را به قتل رسانده است باید کیفر ببیند ، اما از طرف دیگر زنی که با مجازات و قصاص همسرش بی سرپرست شده و بدین صورت تکیه گاه اقتصادی خود را از دست می دهد نیز باید مورد حمایت قرار گیرد .
تغلیظ دیه
اگر جنایت قتل در یکی از ماه های حرام (رجب، ذیقعده ، ذیحجه ، محرم)یا در حرم مکه مکرمه واقع شود ، قاتل نسبت به پرداخت یک سوم دیه ی کامله علاوه بر مقدار دیه نفس ضامن خواهد بود . که منحصر به قتل بوده و جنایات مادون نفس را شامل نمی شود . تشدید دیه در صورتی ثابت است که فعل وارد بر مجنی علیه و حصول نتیجه هردو در مکان یا زمان های فوق حادث گردد ،پس اگر مجنی علیه را در غیر ماه های حرام مجروح سازد و در یکی از ماه های حرام بر اثر همان جراحت بمیرد ضمان دیه افزایش نمی یابد.
مسئول پرداخت دیه
پرداخت دیه در همه شرایط بر عهده جانی واگذار نشده است ، بلکه متناسب با ماهیت جنایت و چگونگی وقوع آن اشخاص و مراجع دیگری غیر از جانی نیز مکلف به پرداخت آن خواهند بود.
جانی
پرداخت دیه در جنایات عمد و شبه عمد برعهده خود جانی است. در جنایات خطایی محض هم اگر جنایت با اقرار جانی ثابت شود خود موظف به پرداخت دیه میگردد.
عاقله
عاقله کیست؟ عاقله عبارت است از بستگان ذکور نسبی ، پدر و مادری یا پدری به ترتیب طبقات ارث به طوری که همه ی کسانی که حین الفوت می توانند ارث ببرند به صورت مساوی عهده دار پرداخت دیه خواهند بود .
قانون، مسئولیت پرداخت دیه در جنایت خطای محض را بر عهده عاقله دانسته است و این در صورتی است که قتل با بینه یا قسامه یا علم قاضی ثابت شود. زمانی که قتل خطایی با گواهی شهود عادل ثابت شود ، عاقله عهده دار پرداخت دیه خواهد بود .
در خطای محض دیه ی قتل و همچنین دیه ی جراحات (موضحه ) و دیه جنایت های زیادتر بر عهده ی عاقله می باشدو دیه جراحت های کمتر از آن به عهده ی خود جانی است.
عاقله ، ضامن جنایت های خطایی محض که شخص برخود وارد آورده است و اتلاف مالی که به طور خطاء محض حاصل شده است ، نیست.
ضامن جریره
ضامن جریره در زمره ی عاقله محسوب می شود . ضامن جریره کسی است که پرداخت دیه جنایات خطایی محض مضمون را مبتنی بریک قرارداد پذیرفته است. ضمان جریره در واقع نوعی بیمه قراردادی است که یک طرف آن ضامن و طرف دیگر شخص مضمون یعنی جانی است. در این عقد شرط است که مضمون مجهول النسب بوده یا وارث نداشته باشد ، پس به موجب این عقد ضامن ، وارث مضمون و نیز عاقله ی او محسوب میگردد.
بیت المال
در صورتی که وقوع جنایت ناشی از اعمال مشروع حاکمیت باشد ، مثل مأمور انتظامی که در حین انجام مأموریت ، بدون هیچگونه تخلفی تیر اندازی کرده ، ضامن دیه نخواهد بود و دیه بر عهده بیت المال است . به جز مواردی که مقتول یا مصدوم مهدور الدم نبوده باشد. به علاوه هرگاه در جنایات خطایی محض، هرگاه جانی دارای عاقله نباشد یا عاقله ی او نتواند دیه را در مدت سه سال بپردازد ، دیه از بیت المال پرداخت می شود.
وکیل دیه اصفهان
با توجه به اینکه مبحث دیه جز مباحثی است که نیاز به تبحر و مهارت زیادی دارد باید حتما با یک وکیل خبره وکار بلد مشورت کرده زیرا در صورت غفلت باعث تحمل ضررهای بسیاری می شود . جبران خسارتی که به شما عزیزان وارد می شود حق شماست . پس برای گرفتن حقتان و رسیدن به نتیجه ی دل خواه باید به یک وکیل دیه خوب و کار بلد مراجعه نمایید.
حامد امیری وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان با کادر مجرب و خبره ی خود آماده کمک رسانی و مشاوره و پذیرش وکالت در تمامی دعاوی حقوقی و کیفری ، خانواده ، بیمه ، تجاری ، تعزیرات ، اداره کار ، شهرداری و امور گمرکی می باشد. حامد امیری با داشتن پرونده های متعدد در امور دیه و پرداخت خسارات و.. دارای تجارب بسیاری بوده است و بهترین وکیل دیه در اصفهان شناخته شده است .
منبع : https://hamedamiri.org/%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86/


سه شنبه 17 تیر 1399 - 09:25
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

پاسخ ها


برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست روی تازه سازی پاسخ ها کلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :