زمان جاری : یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 - 8:08 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

تعداد بازدید 1110
نویسنده پیام
sama55353
آنلاین

ارسال‌ها : 2
عضویت: 17 /4 /1399
وکیل کیفری در اصفهان
تفاوت بین دعاوی حقوقی و کیفری چیست؟
“دعوا” یکی از متداول ترین لغاتی است که در دنیای حقوق وجود دارد که دارای معانی و کاربردهای مختلفی می باشد. در این مقاله ابتدا معنای لغوی و حقوقی این کلمه را به طور کامل توضیح می دهیم و سپس تفاوت بین دعاوی حقوقی و کیفری را بررسی می کنیم.
معنای لغوی و حقوقی “دعوا” چیست؟
کلمه دعوا بر اساس فرهنگ معین شامل معانی مختلفی از جمله خواستن، ادعا کردن، نزاع و دادخواهی می باشد. از نظر حقوقی نیز حقوق دانان معانی مختلفی را برای این واژه در نظر گرفته اند که دارای قرابت معنایی با مفهوم لفظی آن است. مطابق با گفته دکتر عبدالله شمس (یکی از اساتید مشهور در علم حقوق) معنی دعوا در علم حقوق عبارت است از توانایی قانونی که مطابق با آن فردی که حق آن پایمال یا انکار شده است به مراجع ذی صلاح جهت قضاوت وارد بودن یا نبودن این ادعا و همچنین اعمال آثار قانونی مربوطه مراجعه می کند. در نتیجه، لازمه ایجاد دعوا دو شرط است: ۱) فرد واقعا یا به صورت ادعایی دارای حق قانونی و مشروعی باشد؛ ۲) در عمل یا در ادعا حق قانونی و مشروعی مورد انکار یا تجاوز قرار گرفته باشد. در صورتی که فرد مدعی حق این دو شرط مهم را داشته باشد می تواند جهت دادرسی حق پایمال شده خود اقدام نماید.
تفاوت دعاوی حقوقی و کیفری چیست؟
دعوا انواع و دسته بندی های مختلفی دارد ولی به طور کلی به دو گروه دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری تقسیم می شود. توجه کنید که درصورتی که تصمیم به اقامه دعوا دارید قبل از هر گونه اقدامی با یک مشاوره حقوقی صحبت کنید تا نوع دعوا را تشخیص داده و سپس مطابق با آن فعالیت های قانونی لازم را انجام دهید. از مهمترین تفاوت بین دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
الف – تفاوت در نحوه طرح دعاوی
نحوه ارائه دعاوی یکی از مهمترین تفاوت های بین دعاوی حقوقی و کیفری می باشد. برای بررسی دعاوی حقوقی شما باید یک دادخواست تنظیم کنید ولی برای دعاوی کیفری شما باید یک شکوائیه تنظیم کنید. در نتیجه مسائلی که مربوط به دعاوی کیفری نمی باشد از طریق طرح شکایت قابل پیگیری نیستند.
علاوه بر این، هزینه بررسی هر دو دعاوی کیفری و حقوقی مستلزم پرداخت هزینه می باشد با این تفاوت که هزینه بررسی دعاوی کیفری یکسان است اما هزینه بررسی دعاوی حقوقی بسته به بهای خواسته فرق می کند. هرچه بهای خواسته بیش تر باشد، هزینه ی دادخواست نیز بیش تر می شود. توجه کنید که “خواهان” و “خوانده” به طرفین دعاوی حقوقی، و “شاکی” و “مشتکی” عنه به طرفین دعاوی کیفری گفته می شود.
ب – تفاوت در مرجع صالح رسیدگی به دعاوی
یکی دیگر از تفاوت های دعاوی حقوقی و کیفری این است که مرجع قضایی جهت بررسی و رسیدگی هر یک از این دعاوی متفاوت است. برای طرح اکثر شکایت (بررسی دعاوی کیفری) باید به دادسرا مراجعه شود که گاهی اوقات این کار نزد ضابطان دادگستری مانند درجه داران نیروی انتظامی و افسران نیز انجام می شود و در آخر این شکایات به مراجع قضایی ذی صلاح انتقال داده می شود. سپس، تحقیقاتی کامل در خصوص پرونده توسط مسئولین انجام می شود و اطلاعاتی جامع درباره پرونده به دادگاه های کیفری ارجاع داده می شود تا حکم قانونی لازم صادر شود. البته بعضی از عناوین کیفری نیز مستقیما در دادگاه های کیفری مفتوح به رسیدگی می گردند. در طرح دعاوی حقوقی نیازی به مراجعه به دادسرا نیست و مراجع قضایی حقوقی وظیفه بررسی این نوع دعاوی را دارند.
پ – تفاوت بین دعاوی حقوقی و کیفری در اسباب طرح دعاوی
دلیل (سبب) طرح دعاوی، یکی دیگر از تمایزات بین دعاوی حقوقی و کیفری می باشد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دعاوی کیفری مربوط به زمانی است که مساله جنبه کیفری دارد. بدین معنا که در صورتی که فردی ادعا کند حق او پایمال شده است و پایمال شدن این حق توسط مراجع قانونی جرم شناخته شود، فرد مدعی باید برای طرح دعاوی کیفری اقدام کند. توجه کنید که جرم یعنی رفتاری که طبق قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات تنظیم شده است. در صورتی که مراجع قانونی پایمال شدن حق را جرم تشخیص نداده باشند، فرد باید برای طرح دعاوی حقوقی که در بالا توضیح داده شد اقدام کند.
ت – تفاوت در نتیجه و اثر مترتب بر طرح دعاوی
تمایز دیگری که بین دعاوی کیفری و حقوقی وجود دارد این است که نتیجه و اثر حاصل از هرکدام از این دعاوی متفاوت می باشد. همان طور که قبلا توضیح داده شد زمانی می توانیم برای طرح دعاوی کیفری اقدام کنیم که قانون گذار پایمال شدن حق مدعی را جرم تشخیص دهد و برای آن مچازات در نظر بگیرد. مهم ترین اثر حاصل از دعاوی کیفری این است که در صورتی که برای فرد مجرم حکم محکومیت صادر شود، وی باید علاوه بر تحمل مجازات قانونی صادر شده، خسارت وارده به طرف مقابل را نیز جبران کند. در حالی که در دعاوی حقوقی اصلا حکمی برای فرد محکوم صادر نمی شود زیرا وی جرمی مرتکب نشده است. در دعاوی حقوقی ضمانت اجرای قانونی براساس نوع دعوا و موضوع آن با دعاوی کیفری متفاوت می باشند. گاهی شرایطی پیش می آید که طرفین دعوا تلاش می کنند تا به خاطر منافع شان دعاوی کیفری را به دعاوی حقوقی تبدیل کنند که این کار منجر به ضرر و زیان زیادی به طرف مقابل می شود.
موضوعات دارای دو جنبه کیفری و حقوقی
مسائلی که پیش می آید گاهی ممکن است تنها مربوط به دعاوی حقوقی یا دعاوی کیفری باشد و گاهی هم مربوط به دعاوی حقوقی و هم مربوط به دعاوی کیفری باشد. اگر مسائل صرفا کیفری یا حقوقی باشد فقط یک راه برای رسیدگی به آن ها وجود دارد که در بخش های قبل توضیح داده شد اما در حالتی که مساله هم کیفری است و هم حقوقی فرد می تواند از هر دو روش رسیدگی اقدام کند.
انواع دعاوی کیفری
به طور کلی، دعاوی کیفری به گروه های مختلفی تقسیم می شود که عبارتند از:
۱) جرایمی که موجب اختلال و بر هم زدن امنیت و آسایش عمومی می شوند مانند: رابطه نامشروع، ربا، قمار، جرایم علیه مامورین دولتی، اختلال در نظم عمومی، جعل و استفاده از سند جعلی، افساد فی الارض، محاربه و …
۲) جرایمی که در ارتباط با شرایط، اوضاع و احوال فرد می باشد مانند: افترا، قتل عمد یا شبه عمد یا خطای محض، آدم ربایی، توهین، مزاحمت تلفنی، نزاع دسته جمعی، تصادفات رانندگی، سقط جنین و …
۳) جرایمی که در ارتباط مستقیم با اموال و امور مالی افراد می باشد مانند : کلاه برداری ، سرقت ، خیانت در امانت ، صدور چک پرداخت نشدنی ، سوء استفاده از سفید امضا ، تخریب و …
۴) جرایمی که مربوط به امور خانوادگی است مانند : عدم ثبت نکاح ، ترک انفاق و …
۵) جرایم مرتبط با فضای مجازی و اینترنت مانند جعل رایانه ای، سرقت رایانه ای و …
وکیل کیفری در اصفهان
وکیل کیفری به فردی می گویند که درباره تمامی امور کیفری اطلاعاتی کامل و سابقه ای درخشان داشته باشد و در هر پرونده کیفری بتواند دفاعیات لازم را انجام بدهد. شایان ذکر است که وکیل کیفری بر خلاف وکیل حقوقی نمی تواند در تمامی پرونده های کیفری مانند پرونده های مطرح شده در دیوان عالی حضور داشته باشد.
پرونده هایی که در خصوص دعاوی کیفری هیتند بسیار مهم و حساس است و درنتیجه صحبت و مشاوره با یک بهترین وکیل کیفری اصفهان و یا در هر جای دیگری می تواند موجب داشتن بهترین دفاع و نتیجه ممکن شود. علاوه بر این، اصطلاحاتی مانند طرح دعوی، زمان طرح شکایت و اقدامات لازم برای تنظیم لایحه دفاعیه، شکواییه، اظهارنامه و … از جمله مواردی است که شما باید با آن آشنا باشید و این کار مستلزم حضور متخصصی توامند و مسلط به مسائل کیفری و حقوقی در کنار شماست. حتی اگر طرح دعوا بر علیه شما باشد نیاز به یک وکیل کیفری خوب دارید تا بی گناهی شما را ثابت کنند.

مساله مهم دیگر این است که هر دعوا را شما فقط یکبار می توانید طرح کنید و در صورتی که به اشتباه طرح شود دیگر امکان طرح دعوا وجود ندارد و خسارات زیادی به شما وارد خواهد شد.

حامد امیری به عنوان بهترین وکیل کیفری در اصفهان در موسسه حقوقی خود بستری را ایجاد کرده است تا به آسانی بتوانید بهترین راه حل را برای پرونده های حقوقی و کیفری خود پیدا کنید و دیگر نگران پیدا کردن یک وکیل کیفری خوب و ماهر نباشید. ما در این مسیر گام به گام همراه شما خواهیم بود تا پرونده خود را در کمترین زمان و با کمترین هزینه جلو ببرید و بهترین نتیجه را کسب کنید.
منبع : https://hamedamiri.net/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84-%DA%A9%DB%8C%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86/


سه شنبه 17 تیر 1399 - 09:13
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

پاسخ ها


برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست روی تازه سازی پاسخ ها کلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :